Recente wetenschappelijke onderzoeken laten zien dat trauma bij leerlingen veel vaker voorkomt dan we lange tijd dachten. Dit geldt niet alleen voor kinderen die onveilig opgroeien, maar ook voor leerlingen van arbeidsmigranten, kinderen die te maken hebben met armoede of discriminatie, nieuwkomers en leerlingen die ingrijpende gebeurtenissen meemaken.
Traumasensitief onderwijs is daarom essentieel voor alle leerlingen, ook voor degenen zonder trauma. Het creëert namelijk een veilige en ondersteunende leeromgeving waarin elk kind zich optimaal kan ontwikkelen.
In deze training van een dagdeel of een volledige dag duiken we in het ontstaan van Adverse Childhood Experiences (ACE’s) en de impact van trauma op leerlingen. Je leert het gedrag van leerlingen te begrijpen door te kijken door een traumabril: Je bekijkt het gedrag rekening houdend met trauma.
Na afloop weet je hoe je deze leerlingen effectief kunt ondersteunen, zodat ze weer kunnen leren en zich veilig voelen in de klas. Praktische tools voor in de klas, om meteen te gebruiken.
Deze studiedag over trauma bij leerlingen is ook uitstekend geschikt als start van een meerdaags, op maat gemaakt traject: Traumasensitieve school. In dit traject helpt Anton Horeweg scholen bij het vormgeven van traumasensitief onderwijs, afgestemd op de specifieke behoeften van de school, de kinderen en het team.
Zo werkt uw school aan een veilige en ondersteunende omgeving waarin alle leerlingen zich optimaal kunnen ontwikkelen.
Deze studiedag over trauma bij leerlingen is bedoeld voor onderwijsprofessionals in het basisonderwijs (bao, sbo, so, vso), voortgezet onderwijs (vo), middelbaar beroepsonderwijs (mbo), en daarnaast voor schoolmaatschappelijk werkers, orthopedagogen, schoolpsychologen en andere betrokken begeleiders.
Of je nu leerkracht, intern begeleider, of specialist bent: deze training helpt je beter te begrijpen hoe je leerlingen met trauma kunt ondersteunen.
Vertel wat u zoekt en wilt bereiken. Ik neem binnen 3 werkdagen contact met u op om samen met u een trainingsoplossing te ontwikkelen.
Traumasensitief onderwijs is een aanpak waarbij je rekening houdt met de impact van trauma op het gedrag en de ontwikkeling van leerlingen, zodat je hen beter kunt ondersteunen in een veilige leeromgeving.
ACE’s zijn ingrijpende en vaak langdurige negatieve ervaringen in de jeugd, zoals mishandeling, verwaarlozing of het meemaken van geweld, die de ontwikkeling en het welzijn van kinderen kunnen beïnvloeden.
De training is geschikt voor onderwijsprofessionals in het basisonderwijs, voortgezet onderwijs, mbo, en voor ondersteuners zoals schoolmaatschappelijk werkers, orthopedagogen en schoolpsychologen.
Je leert gedrag van leerlingen te begrijpen door te kijken door een ‘traumabril’, rekening houdend met de invloed van trauma op emotie en gedrag, en hoe je hen effectief kunt ondersteunen.
De training geeft handvatten voor gedragspreventie en klassenmanagement, gericht op het creëren van een veilige en ondersteunende omgeving voor alle leerlingen.
Ja, de studiedag kan het begin zijn van een meerdaags traject ‘Traumasensitieve school’, waarin je samen met het team een schoolbrede aanpak ontwikkelt.
Een ‘traumabril’ is een manier van kijken waarbij je het gedrag van leerlingen interpreteert met begrip voor hun traumatische ervaringen, zodat je beter kunt aansluiten bij hun behoeften.